وبلاگ من

  • ۰
  • ۰

محوطه سازی ویلا یکی از مسائلی است که تمامی مالکان ویلا گوشه چشمی به آن دارند و برای زیباسازی و نقش بخشیدن به فضای باز ویلای خود، باید به انجام برسانند. از آن جایی که ساخت محوطه و فضای سبز در ویلاها، نیازمند کاشت گل و گیاه و تعبیه تجهیزات مختلف است، باید حتما این کار توسط تیم های حرفه ای انجام شود.

با توجه به هزینه ای که ساخت و محوطه سازی ویلا برای شما عزیزان دارد بنابراین توصیه می شود که پروژه های محوطه سازی ویلا یا طراحی منظر خانه و غیره را به یک مجموعه ای که سال ها در این حوزه کار کرده اند و تجربه کافی را دارند بسپارید.

عملکرد طراحان مجموعه ی تهران گاردن به این شکل است که یک جلسه حضوری به بررسی و ارزیابی زمین و مساحت در اختیار می پردازند و سپس یک جلسه مذاکره با کارفرما جهت آگاهی بیشتر از علاقمندی ها و شنیدن خواسته ها وانتظاراتشان از پروژه منظور ترتیب خواهند داد. در مرحله ی بعدی یک طراحی سه بعدی از پروژه منظور را توسط نرم افزارهای  طراحی سه بعدی آماده می کنند. عکس های سه بعدی از پروژه، یک دید کلی از نحوه چیدمان گیاهان و سایر المان ها و عناصر محوطه سازی را به تصویر می کشد؛ قبل از استارت کار، هر بخش از فضاسازی که نیازمند تغییر است طبق نظر و خواسته ی کارفرما و در نظر گرفتن تجربه ی مجریان پروژه اعمال خواهد شد.

در ادامه با ما همراه باشید تا ببینیم محوطه سازی ویلا تابع چه قوانین و قواعدی است و چطور انجام می شود.

برای محوطه سازی ویلا باید مراحل زیر را در نظر داشته باشید:
طراحی اولیه محوطه سازی ویلا

گام اول:

طراحی اولیه محوطه سازی ویلا طبق مراحلی که برای طراحی اولیه هر فضای سبزی در نظر داریم، انجام می شود. به واقع چیزی که در گام اول نیاز داریم یک اندازه گیری صحیح از فضا است که کمک کند تا جایگیری هر یک از اجزا و گل و گیاهان مورد نظر را به درستی دریابیم. در صورتی که این محوطه سازی قرار باشد ترکیبی از فضای سبز و تجهیزاتی چون آلاچیق، استخر و غیره شکل بگیرد، باید از پیش تمامی این اجزا در طرح اولیه روی کاغذ آورده شوند. پس از آن می توان در خصوص مراحل بعدی اجرا تصمیم گیری کرده و یک زمان بندی صحیح به آن ها اختصاص داد.

بدیهی است که در اندازه گیری محوطه ویلا، باید تمامی زاویه های آن در نظر گرفته شده و استفاده حداکثری از این فضا صورت بگیرد. در غیر این صورت با پرتی زیادی در فضا روبرو خواهیم بود که ضمن از دست دادن بخشی از مساحت، زیبایی محوطه ویلا را تحت تاثیر منفی خود قرار خواهد داد.

گام دوم:

پس از طراحی اولیه نوبت به انتخاب بذرها و نهال های مورد نظر می رسد. همین طور اگر قرار است از آلاچیق یا نیمکت استفاده کنید، باید ابعاد و طرح و جنس آن را تعیین کرده باشید. ممکن است حین مطالعه و بررسی مدل های مختلف، ایده شما در این زمینه تغییر پیدا کند، اما ضرورت دارد که مدل های جدید انتخاب شده به لحاظ ابعاد و سبک، در تناسب با فضای سبز ویلا باشند.

گام سوم:

در طراحی اولیه محوطه سازی ویلا حتما باید مسیر پیاده روی و رفت و آمد را در نظر بگیرید. این چیزی بسیار مهم در ایجاد فضای سبز ویلایی است و نمی توان آن را نادیده گرفت. در صورتی که ویلای شما به شکلی مساحت دارد که پارکینگ خودرو داخل آن قرار می گیرد، در ایجاد مسیر رفت و آمد، باید یک مسیر موزاییک شده یا سنگی برای تردد خودرو در نظر گرفته و پهنای آن را مطابق با ابعاد خودرو، لحاظ کنید. اما در صورتی که مساحت محوطه ویلا محدود بوده و امکان وارد کردن خودرو به آن وجود نداشته و یا خود چنین تصمیمی ندارید، لحاظ کردن مسیر پیاده روی نفر، کفایت خواهد کرد. به هر ترتیب باید از درب ورودی ویلا به ساختمان و عمارت اصلی آن، یک مسیر پیاده روی (ترجیحا با پیچ و خم که تداعی کننده حال و هوای جنگلی باشد) در نظر گرفته و آن را با سنگچین یا هر طرح دیگری همراه سازید. به جز این ضرورت دارد که به همراه مسیر پیاده روی، یک طراحی نورپردازی همگام نیز در نظر گرفته شود تا در زمان تاریکی هوا، عبور و مرور از محوطه ویلا به سادگی صورت گرفته و افراد به خوبی مسیر مقابل خویش را رویت نمایند.

گام چهارم:

طراحی سیستم آبیاری و خروجی های فواره ای یا قطره چکانی آب، تعبیه محل ساخت استخر یا حوضچه، قلوه سنگ های تزیینی و غیره از سایر مواردی هستند که در محوطه سازی ویلا باید در نظر گرفته شده، سپس وارد فاز اجرایی آن شویم. معمولا در فضاسازی ویلایی و در صورت وجود مساحت لازم، استخر یا حداقل یک حوضچه با فواره در نظر گرفته می شود. این باعث می شود که جلوه نشاط آور فضا بیشتر بوده و ترکیب گل و گیاهان با آب، به شکلی خاص بیننده را تحت تاثیر خود قرار دهد.

اجرای محوطه سازی ویلا

اجرای محوطه سازی ویلا نیازمند حضور یک تیم حرفه ای بوده که در تمامی بخش های کاشت گل و گیاهان مختلف، نصب تجهیزات چون آلاچیق، استخر و غیره و نیز نورپردازی تبحر داشته و این امور را با بالاترین کیفیت به انجام برسانند. در نظر داشته باشید که نقصان و کاستی در هر بخش از اجرای این مراحل، مشکلات بسیاری به وجود آورده و مرتفع ساختن آن؛ زحمت و هزینه های بیشتری را تحمیل خواهد ساخت. از این روی اهمیت دارد که حتما پس از به دست آوردن طرح اولیه محوطه سازی ویلا، نسبت به انتخاب یک تیم حرفه ای برای اجرای آن اقدام نمایید.

هر مرحله از اجرای این طرح، چه مسیرسازی، کاشت، تعبیه تجهیزات یا نورپردازی، باید با اصول و قواعد استاندارد خود همراه باشد و اجرای هیچ یک بدون تخصص، سودی نخواهد داشت. با انتخاب یک تیم اجرایی متبحر، می توانید مراحل اجرای کار را به مراتب کوتاه تر ساخته و در ضمن بهره وری و کیفیت خروجی کار را بالا ببرید. دقت داشته باشید که کاشت یک گل یا کاشت یک نهال نیازمند کاری تخصصی در زمینه باغداری است و اشخاص غیرحرفه ای، بهترین بذر و نهال را نیز معیوب ساخته و روال رشد و نمو آن را مورد تاثیر منفی قرار خواهند داد.

در بحث نورپردازی نیز باید حتما فضای ایجاد شده در هر نقطه به وسیله یک مرکز نور، تامین شده و به طور کلی در تمام فضا و محوطه ویلا، نور کافی (نه چندان زیاد)، داشته باشیم. به طور مثال اگر در این فضا یک آلاچیق قرار داده شده است، باید حتما نور مجزا برای آلاچیق در نظر گرفته شود. همین طور مسیر پیاده روی نیازمند نور مجزا است و باید برای رفت و آمد اشخاص به میزان کافی نور (به شکل چراغ های ال ای دی در کف یا فانوس های ایستاده)، تعبیه شده باشد.

نکته: اگر چه تیم های طراحی فضای سبز دارای ایده های از پیش تعیین شده برای اجرای این فضاها هستند؛ اما از آن جایی که خلق محوطه در ویلا، کاملا شخصی بوده و تابع سلیقه افراد است، معمولا سعی می شود که این محوطه سازی مطابق و بسیار نزدیک به انتظارات مشتری رخ دهد. تنها بعضی محدودیت ها به لحاظ شرایط جغرافیایی وجود دارد. به طور مثال برخی از گل و گیاهان، نیازمند تابش بیشتر نور خورشید یا قرار گرفتن در آب و هوایی خنک تر هستند و نمی توان آن ها را در شرایط جغرافیایی مخالف کاشت و انتظار دوام در مدت زمان معقول داشت.

محوطه سازی ویلا در کرج

آب و هوای مطبوع در مناطق اطراف کرج نظیر کردان، قلعه چندار، سهیلیه، چهارباغ، نظرآباد، شهریار و غیره، عده کثیری از مردم شهر کرج یا حتی تهران را به ساخت ویلا و محوطه سازی ویلا، در این مناطق ترغیب ساخته است. گذراندن زمان در کنار خانواده و در هوای مطبوع این مناطق، با توجه به حجم آلودگی هوا در شهرهای تهران و کرج بهترین فرصت برای شما عزیزان خواهد بود.

محوطه سازی ویلا در تهران

حجم گسترده ساختمان سازی در شهری مانند تهران، مردم را از داشتن فضای سبز کافی در سطح شهر محروم کرده است و بوستان های سطح شهر پاسخگوی نیاز مردم نخواهند بود بنابراین ساخت و ساز ویلا در مناطق اطراف تهران نظیر لواسان، تجریش، دماوند و غیره بسیار مرسوم گشته است. محوطه سازی ویلا نیز به طبع مهم ترین بخش در مبحث ویلا سازی است که بهتر است توسط افراد متخصص این حوزه انجام بگیرد. مجموعه ی تهران گاردن دارای پروژه های موفق و بی نظیری در شهر تهران و کرج و حتی سایر شهرستان ها هستند.

طراحی برکه مصنوعی
نکات مهم محوطه سازی ویلا

در محوطه سازی ویلا باید حتما به نکات و اصولی خاص توجه داشته باشید که در زیر به آن ها اشاره می کنیم:

در محوطه سازی ویلا باید این نکته را در نظر داشته باشید که با یک فضای مسکونی یا حداقل نیمه مسکونی روبرو هستید و حتما باید تعبیه مسیرهای پیاده روی، رفت و آمد کودکان و غیره مورد نظر باشد.
در ساخت محوطه ویلا و تجهیزاتی که داخل آن قرار می گیرند، از جمله استخر و غیره، حتما ایمنی را در نظر داشته باشید. غالبا در محوطه ویلا باید رفت و آمد کودکان را در نظر گرفته و تمام ریسک های ناشی از سقوط در استخر، تیغ گل و گیاهان و غیره را لحاظ کنیم.
محوطه سازی ویلا بخشی از نمای کل فضای ویلا را به خود اختصاص داده و یک عنصر مجزا نیست. از این روی باید در هارمونی و هماهنگی لازم با خود بنای ویلا قرار داشته باشد. اگر ویلا به سبک سنتی ساخته شده، محوطه سازی آن نیز باید سنتی باشد و اگر ویلا به سبک مدرن ساخته شده است، محوطه سازی آن نیز باید از قوانین ساخت و ساز مدرن تبعیت کند.
در محوطه سازی ویلا نباید تعبیه سیستم آبیاری را از قلم انداخت. صرف این که این محوطه فضا و مساحتی کم دارد، هرگز به این معنا نیست که سیستم آبیاری نیاز نخواهد داشت. امکان آبیاری صحیح و اصولی هر روزه محوطه فضای سبز ویلا قطعا وجود ندارد یا نیازمند استخدام یک شخص بابت این کار و به عنوان باغبان خواهد بود که باز احتمال قصور و ضعف در آبیاری از جانب وی وجود خواهد داشت. از این روی لازم است که حتما از سیستم آبیاری قطره ای حرفه ای در محوطه ویلا استفاده کرده و به این شکل حیات گیاهان را تضمین کرد.
اشتباهات رایج در ومحوطه سازی ویلا

از اشتباهات رایج در ومحوطه سازی ویلا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

شما از فضاهای ویلایی الگوبرداری می کنید که دارای المان های پایه ای مشابه نیستند. به این ترتیب نتیجه کار به هیچ وجه به همان شکل مثبت و درخور نخواهد بود.
به موقعیت جغرافیایی و شرایط آب و هوایی توجه نمی کنید. عدم پرداختن به شرایط جغرافیایی و موقعیت آب و هوایی، باعث می شود که مشکلات زیادی پس از طراحی ویلا به وجود آمده و نتوان بهره برداری لازم را از این جهت داشت. از این روی لازم است که حتما به شرایط جغرافیایی و وضعیت آب و هوایی توجه کافی صورت گرفته ومحوطه سازی ویلا با در نظر گرفتن این نکات ایجاد شود.
نسبت مناسب میان ساختمان ویلا و محوطه اطراف آن در نظر گرفته نمی شود. لازم است که حتما تناسب قابل توجه و درستی میان محوطه ویلا و ابعاد ساختمان اصلی آن در نظر گرفته شود. صرف نظر از این که شما تا چه اندازه به بزرگ بودن ساختمان ویلا اهمیت می دهید یا علاقه مند به داشتن محوطه فضای سبز وسیع هستید، لازم است که حتما یک تناسب درست میان این دو بخش وجود داشته باشد. در غیر این صورت نمی توان کاربری درستی از محوطه ویلا یا ساختمان اصلی آن، به دست آورد.
از تجهیزات تکمیلی استفاده نمی کنید. هر آن قدر که محوطه سازی و ساختار عمارت ویلا، جذاب و زیبا باشد، عدم استفاده از تجهیزات تکمیلی چون آلاچیق، زمین بازی، استخر و غیره؛ سطح کاربری آن را کاهش خواهد داد. از این روی تا جایی که فضای موجود به شما اجازه می دهد؛ حتما از این فاکتورها برای تکمیل محوطه سازی ویلا بهره برده و میزان کاربری آن را به شکلی بهینه بالا ببرید.
 

سخن پایانی

محوطه سازی ویلا بخشی از ساخت یک ویلا به همراه فضای سبز است که می تواند محیطی امن و آرامش بخش ایجاد کرده و روح نشاط و شادابی را به زندگی تزریق کند. شما چه ایده هایی برای ایجاد یک فضای سبز در ویلا دارید و بهترین تکنیک های اجرای آن را چه می دانید؟ ایده های خود را در بخش نظرات با ما و دیگر دنبال کنندگان وبلاگ در میان بگذارید.

 

منبع: تهران گاردن

  • ۰۰/۰۲/۰۴
  • علی علوی

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی