وبلاگ من

 • ۰
 • ۰

 

تعویض مغزی شیر یکی از کارهای مهمی است که اکثر اوقات نادیده گرفته میشود. چون خرابی مغزی شیر آب و انجام ندادن تعویض مغزی شیر ممکن است در بلند مدت هزینه اب مصرفی شما را خیلی زیاد کند. به همین خاطر بهتر است زودتر نسبت به تعویض مغزی شیر اقدام کنید.

 

 

شماره تلفن سرویسکار برای تعویض مغزی شیر   09108462121  

 

 

در این مطلب درباره تعویض مغزی شیر و انواع آن توضیح داده ایم.

 

 

تعویض مغزی شیر اهرمی

 

 

تعویض مغزی شیر آب قدیمی

 

 

تعویض مغزی شیر تصفیه آب

 

 

تعویض مغزی شیر برداشت

 

 

تعویض مغزی شیر برداشت اهرمی

 

 

نحوه تعویض مغزی شیر تصفیه آب

 

 

قیمت مغزی شیر اهرمی

 

 

تعویض مغزی شیر اهرمی راسان

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تعویض مغزی و واشر شیر آب

 

 

 

 

 

شیر ها انواع مختلفی دارند که می توانند به دو دسته ی کلی شیر های مخلوط و شیر های اهرمی تقسیم شوند. اهر کدام از این انواع شیر ها بسته به نوع و کیفیت شان احتمال دارد که خراب شود و چکه کنند که دلیل آن می تواند پوسیدگی و آسیب مغزی یا واشر شیر باشد. بنابر این مهم است که فورا برای تعمیر و تعویض مغزی و یا واشر شیر آب اقدام شود.

 

 

 

 

 

هر چند تعویض واشر و مغزی ممکن است کاری عادی و پیش پا افتاده به نظر بیاید، اما در موقعیت فعلی با خشکسالی هایی که در کشورمان وجود دارد صرفه جویی به هر نحو می تواند از بد تر شدن اوضاع جلو گیری کند. ضمن اینکه چکخ کردن شیر بخصوص اگر در داخل ساختمان باشد عموما به مرور زمان ناراحت کننده است.

 

 

 

 

 

تعویض مغزی و واشر شیر آب 1

 

 

شیر های اهرمی

 

 

 

 

 

شیر های اهرمی به آن دسته از شیر ها می گویند که برای قطع و وصل کردن آب در آنها از اهرمی فلزی استفاده می شود، که کاربرد همان شیر گردان را در شیر های معمولی یا مخلوط دارد.

 

 

 

 

 

شیر های اهرمی خود به دو دسته ی : شیر های توپی گردان و شیر های فشنگی یا کارتریج دار تقسیم می شوند. با وجود مزیت های فراوانی که این نوع شیر ها نسبت به انواع قدیمی دارند، اما باز هم این شیر ها هم ممکن است با خرابی مواجه شوند و واشر و مغزی آن ها آسیب ببیند یا احتیاج به تعویض داشته باشد.

 

 

 

 

 

در این موارد باید روش دقیق تعویض این واشر ها و مغزی را کاملا بدانید تا با مشکل روبرو نشوید. در ادامه به چگونگی این کار می پردازیم.

 

 

 

 

 

تعویض مغزی شیر های اهرمی

 

 

 

 

 

برای اینکار ابتدا باید درپوش کوچک پلاستیکی که روی شیر قرار دارد را با پیچ گوشتی بردارید.

 

 

 

 

 

سپس پیچی که پشت درپوش قرار دارد (که اکثرا آلنی یا دو سو است) را باز کنید و اهرم را به سمت بالا بکشید تا از جای خود بیرون بیاید.

 

 

 

 

 

تعویض مغزی و واشر شیر آب 2

 

 

در پوش شیر های اهرمی برای باز کردن مغزی

 

 

 

 

 

بعد از آن درپوش روی شیر را بچرخانید تا باز شود. سپس کارتریج یا مغزی خراب را بیرون آوردید و کف شیر را نگاه کنید، دو شیار روی آن مشاهده می کنید. دقیقا قرینه ی این شیار ها دو عدد برآمدگی روی کارتریج وجود دارد که اینها باید روی هم قرار بگیرند.

 

 

 

 

 

توجه داشته باشید که وقتی در پایان می خواهید مغزی را جا بزنید این برآمدگی ها روی شیار ها قرار بگیرند. مواظب باشید در هنگام جا زدن کارتریج نچرخد.

 

 

 

 

 

تعویض واشر شیر اهرمی

 

 

 

 

 

برای اینکار باید ابتدا شیر اصلی آب را ببندید. سپس درپوش پلاستیکی کوچک را برداشته پیچ را باز کنید. و بسته به مدل شیر واشر را تعویض کنید، که در مدل توپی گردان باید واشر انتهای فنری را تعویض کنید و دوباره شیر را به همان صورت ببندید.

 

 

 

 

 

تعویض مغزی و واشر شیر آب 3

 

 

محل قرار گرفتن واشر شیر های اهرمی

 

 

 

 

 

تعویض مغزی شیر های مخلوط معمولی

 

 

 

 

 

برای این کار در پوشش روی شیر را بر می دارید. پیچ را باز می کنید و بوسیله ی آچار مغزی را در می آوردید و واشر را که در انتهای مغزی قرار دارد را به وسیله ی پیچ گوشتی دو سو در می آوردید و با واشر جدید تعویض می کنید.

 

 

 

 

 

تعویض مغزی هم به همین صورت این و وقتی شیر را باز کردید مغزی را تعویض می کنید. نکته ی مهم اینجاست که باید توجه داشته باشید که هنگام تعویض واشر یک شیر، واشر شیر دیگر را نیز همزمان تعویض کنید، چرا که عمر این واشر ها تقریبا یکسان است.

 

 

 

 

 

تعویض مغزی و واشر شیر آب 4

 

 

با استفاده از آچار فرانسه مغزی را باز کنید.

 

 

 

 

 

نکته ی دیگر این که قبل از شروع کردن کار تعویض واشر یا مغزی مطمئن شوید که شیر فلکه اصلی آب را بسته اید و سپس شروع به این کار کنید. البته همانگونه که در مقاله لوله کشی به روش کلکتوری توضیح دادیم در خانه های جدید می توانید از شیر کلکتور اقدام به بستن ورودی آب همان شیر مورد نظر بکنید و نیازی نیست فلکه اصلی آب بسته شود. اما در خانه های قدیمی تر باید آب از فلکه اصلی بسته شود.

 

 

 

 

 

برای طولانی تر شدن عمر واشر ها و مغزی باید توجه داشته باشید که هنگام باز و بسته کردن شیر ها فشار زیادی به آن ها نیاورید، چرا که گاهی وقت ها، زمانی که شیر چکه می کند ما گمان می کنیم که با محکم تر بستن می توانیم از این کار جلو گیری کنیم .

 

 

 

 

 

در مدل های قدیمی تر شیر ها نیازی به بر داشتن درپوشی نیست. در این شیر ها باید پس از قطع کردن آب با استفاده از قسمت آچار خور در بالای شیر مغزی را باز کنید و واشر انتهای این مغزی را با واشر مشابه تعویض کنید و یا مغزی مشابه را جایگزین کنید.

 

 

 

 

 

تعویض مغزی و واشر شیر آب 5

 

 

باز کردن مغزی شیر های قدیمی

 

 

 

 

 

هر از چند گاهی بهتر است واشر ها را تعویض کنید. اگر هر یک از شیر های مخلوط را باید زیاد سفت کنید تا آب بند شوند و یا شیر های اهرمی خیلی خوب آب بندی نمی کنند واشر خراب شده است و این موضوع کاملا طبیعی است.

 

 

 

 

 

قبلا در مقاله تعمیر پمپ آب خانگی توضیحاتی در خصوص روشن شدن بیش از اندازه پمپ دادیم که باید در این جا اضافه کنیم که یکی از مواردی که باعث می شود پمپ ها مرتبا و بدون دلیل روشن و خاموش شوند خرابی مغزی و یا واشر شیر ها و آب بند نبودن آن ها است.

 

 

 

 

 

در نظر داشته باشد که تعویض به موقع واشر شیر ها باعث می شود طول عمر شیر ها بیشتر شود و در ضمن اگر به موقع واشر ها را عوض کنید معمولا به این راحتی مغزش شیر آسیب نمی بیند.

 

 

 

 

 

عموما دلیل آسیب دیدن مغزی ها سفت کردن بیش از حد آنها می باشد.

 

 

 

 

 

تعویض مغزی شیر

 

 

شیر آب

 

 

شیر برقی آب

 

 

شیر ظرفشویی

 

 

وان حمام

 

 

شیرآلات آشپزخانه

 

 

شیر آشپزخانه

 

 

شیر اب

 

 

شیر سینک ظرفشویی

 

 

شیر آب به انگلیسی

 

 

شیرآلات ظرفشویی

 

 

شیرآلات kwc

 

 

شیر آب برقی

 

 

بهترین مارک شیرآلات ایرانی

 

 

سرشیر

 

 

شیر آشپزخانه قهرمان

 

 

شیر برقی

 

 

خرید شیر برقی

 

 

شیر حمام

 

 

صرفه جویی در مصرف آب

 

 

شیرآلات دستشویی

 

 

شیر آب اهرمی

 

 

شیرآلات ساختمانی

 

 

 

https://homino.ir/blog/?p=7587

 

 

 • ۹۷/۰۹/۱۱
 • علی علوی

نظرات (۱)

 • نگار جهانشاهی
 • خوب و جالب

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی